"Bílé klapky, černé klapky roztančí se jako kapky, zašumí jak v řece vír. Není nad klavír!"


Co je potřeba ke studiu hry na klavír?

Hra na klavír není tak jednoduchá, jak se možná zdá, proto je nutná pravidelná příprava mezi jednotlivými lekcemi. U malých začátečníků je nutné počítat se zapojením rodičů formou domácí přípravy i účasti v hodinách hry na nástroj. A budete potřebovat klavír, samozřejmě.

Dá se chodit na hodiny klavíru, aniž bychom museli mít nástroj?

Bohužel - nedá. Ke studiu hry na klavír je nutné pravidelné cvičení a to bez nástroje nejde. Pokud klavír nemáte k dispozici, rádi vám poradíme, jak vybrat vhodný nástroj.

Pokud vážně pro svoje dítě uvažujete o hře na klavír, dopřejte mu prosím „živý“ nástroj, nikoli elektronický (clavinova). Mezi těmito dvěma nástroji je asi takový rozdíl, jako když vyšlápneme na kopec a místo pohledu do krajiny nás čeká jen plakát s krajinou. Nový nástroj sice patří k finančně nejnáročnějším, ale dají se sehnat za dobrou cenu nástroje starší, které po případné opravě a naladění můžeme směle zařadit mezi nástroje kvalitní. 

Ačkoli klavír patří spíše mezi nástroje sólové, bohatě se uplatní též jako nástroj doprovodný, v hudbě komorní a na naší škole i v souborové hře. Oblíbenou disciplínou je hra 4ruční, případně 6ruční:-)

Verši Václava Fischera jsme začali a povídáním Ilji Hurníka skončíme... (z knihy V. Fichera a I. Hurníka Od housliček po buben)

Někdo řekne: "Hrát na klavír nebude žádné velké umění. Na houslích se musí každý tón hledat a dolaďovat, ale klavír ho má hotový, stačí stisknout správnou klapku." Jenže kdo stiská klapky jako na šicím stroji, tomu klavír pod rukama neožije. Tón jakoby mu zůstával trčet kousek od struny, je nakřáplý, drsný jak struhadlo. Zato správnému klavíristovi letí tóny jak vystřelené šípy, mocně, a přesto lehce. Jindy jsou sametově hebké, a ač slabounké, zaplní celý sál. To podle toho, zdali prst spadne na klávesu shora, nebo ji jen pohladí, nebo se do ní zaboří, nebo se odrazí jak od pérového můstku. Ba ne, i na klavíru se musí tón tvořit. 

 

Hra na klavír

Předmět vyučuje