Příčná flétna je dechový dřevěný nástroj (ačkoli se dnes příčné flétny vyrábějí téměř výhradně z kovu, její stavba a zvukové vlastnosti ji stále řadí k dřevěným dechovým nástrojům). Příčné flétny se po staletí vyráběly ze dřeva, první zlatá flétna byla sestavena až r. 1869. Nejkvalitnější flétny se dnes vyrábí ze zlata nebo stříbra.


Příčné flétny pocházejí z Asie, v Evropě se poprvé objevily ve 12. století. Původně se příčná flétna skládala jen z jednoho kusu dřeva, teprve později (v druhé polovině 17. století) byla rozdělena na tři díly a byla opatřena jednou klapkou. Revoluci ve stavbě příčné flétny i ostatních dřevných nástrojů provedl v roce 1832 Theobald Böhm, když je opatřil klapkami.


Na základní umělecké škole v Žatci mohou děti hrát na příčnou flétnu již od 6 let. Díky zahnuté hlavici se stane flétna kratší, a tak žák nemá problém dosáhnout na klapky a mít správnou polohu rukou. Díky této novince se dítě může věnovat nástroji, po kterém od mala touží, a získá tak už od začátku základní návyky.


Než žák zjistí, zda ho tento nástroj osloví natolik, aby si pořídil svůj vlastní, za poplatek si může vypůjčit až po dobu 3 let nástroj školní. 

 

Hra na příčnou flétnu

Předmět vyučuje