Zpěv je nejspíš nejpřirozenějším a nejrozšířenějším hudebním projevem. Zpěvu je schopen prakticky každý. 

Styly zpívané hudby zahrnují operu, klasickou hudbu, muzikál, folk, country, rap, pop a mnoho dalších, včetně třeba narozeninového či jinak společného zpívání. Zpěv může být doprovozen hlasy zpěvu či hudebních nástrojů různé hlasitosti, nebo může znít i bez doprovodu.

Technika zpívání
Zpěv by měl být postaven na koordinovaném přirozeném procesu. Zkušený zpěvák má tuto koordinaci pevně v rukou. Není neobvyklé najít učitele zpěvu, který tvrdí, že techniku zpěvu není vůbec třeba učit. Není však možné se pouze spoléhat na cítění hudby, pokud hlas nepracuje, jak má. Mnoho zpěváků samouků je hrdých na svůj přirozený hlas a jsou přesvědčeni, že jakýkoliv hlasový trénink může jejich hlas jedině pokazit. Problém spočívá v tom, že netrénovaný hlas zůstává v pořádku právě tak dlouho, dokud se nedostaví problém. Nemoci, únava, akusticky těžké prostředí pro zpěv, těžký repertoár či emoce působí na hlas. Zatímco dobrý učitel zpěvu má k dispozici mnoho, co může zpěvákovu techniku ochránit, zpěvák samouk tyto věci nemusí nikdy objevit. I když je zpěvák přesvědčen, že je s jeho hlasem vše v pořádku, protože nedělá nic jiného, než vždy dělal, problémy se dříve nebo později mohou dostavit vlivem nevědomého budování zlozvyků.


Studium zpěvu na ZUŠ se dělí na dvě větve, které spolu spolupracují. Studovat u nás můžete jak sólový, tak i sborový zpěv. Děti v naší škole mohou začít zpívat již jako 5leté v pěveckém sboru a později přejít na sólový zpěv, nebo navštěvovat obojí, což velmi doporučujeme.

 

 

Sólový zpěv

Předmět vyučuje